Co je frass a k čemu se používá?

Frass - organické hnojivo

Frass je termín používaný k popisu trusu hmyzu. Jedná se o přirozený vedlejší produkt trávicího procesu hmyzu. Může obsahovat různé složky, včetně enzymů a baktérií. Frass se používá jako přírodní hnojivo pro rostliny, protože obsahuje živiny, jako jsou dusík, fosfor a draslík, které jsou důležité pro růst rostlin.

Frass má několik silných stránek:

  1. Vysoký obsah živin - Frass obsahuje vysoké množství živin, jako je dusík, fosfor, draslík a další stopové prvky, které jsou důležité pro růst rostlin.

  2. Pomalé uvolňování živin - Frass uvolňuje živiny pomalu, což znamená, že rostliny mohou být živeny postupně a trvaleji, což vede k rovnoměrnému růstu rostlin a snižuje riziko přehnojení.

  3. Zlepšuje strukturu půdy - Frass obsahuje enzymy a mikroorganismy, které pomáhají rozkládat organickou hmotu a zlepšují strukturu půdy. To zlepšuje půdní mikroby, což může vést k lepšímu využití živin rostlinami.

  4. Ekologické - Frass je ekologickým zdrojem hnojiva, protože se jedná o přírodní produkt a nepotřebuje syntetické chemikálie, které mohou být škodlivé pro životní prostředí.

pexels-lukas-298696

Rozsah a způsob použití:

Organické hnojivo můžete použít na všechny rostliny, které vyžadují hnojení. Může sloužit k přípravě půdy před výsadbou v ovocnářství, zelinářství či vinařství. Pohnojit s ním můžete také jahodové a bramborové záhonky, pole s obilovinami, okrasné keře, květiny, stromy nebo trávníky. Využití má také při rekultivačních pracích. Samozřejmě s ním lze hnojit i pokojové rostliny. Dalším způsobem využití je nastartování nebo urychlení vašeho kompostu.

Tímto hnojivem můžete hnojit jak plošně, tak jednotlivě ve všech fázích růstu. Frass je vhodný k ručnímu i strojovému hnojení. 

Způsob aplikace frassu:

Posyp - rozprašte hnojivo na půdu nebo kolem rostlin

Zálivka - hnojivo promíchejte ve vodě nebo nechte louhovat

Postřik - vyrobte zálivku, tu následně přeceďte přes plátýnko a nalijte do postřikovače, zbytek výluhu se sedlinou použijte na zeminu kolem rostlin

hnojení

Doporučené dávkování:

Zdravé rostliny:

1 čajová lžička (5 ml) na 1 litr vody, průměrně 1 x za měsíc

Napadené rostliny:

1 polévková lžíce (15 ml) na 1 litr vody, 3 x týdně aplikovat jako zálivku i postřik na postižená místa rostliny

Hnojení trávníku:

Posypte trávník rovnoměrně rozhozením hnojiva alespoň 4 x za rok v poměru 1 litr (0,5 kg)  hnojiva na přibližně 25 metrů čtverečních

 

Pro lepší vstřebatelnost se doporučuje rozprostírat hnojivo v tenké vrstvě. V silné vrstvě může hnojivo hnít. 


Jak frass vzniká a jak se chová hmyz se dočtete v našem článku Chov hmyzu na našich farmách a jeho výhody.