Nejčastěji kladené otázky

Proč bychom měli jíst hmyz?

Hmyz se běžně konzumuje v mnoha částech světa, kde tvoří důležitou část denního jídelníčku a základ pestré stravy. Je skvělou alternativou k tradičním zdrojům živin, protože obsahuje hodně bílkovin, železa, vápníku nebo i nasycené mastné omega kyseliny. Jeho produkce je navíc velmi šetrná k životnímu prostředí. K dostání je i ve formě mouky, kdy prakticky nepoznáte, že jíte hmyz. Více se o tématu dočtete v našem Magazínu.

Jak chutná jedlý hmyz?

Chuť hmyzu je přirozeně spíše neutrální. Ve vysušené podobě ho většina lidí přirovnává k praženým oříškům. V produktech, kde je obsah hmyzí mouky nebo jsou červíci namletí, je chuť téměř k nepoznání.

Kolik je v hmyzu proteinu?

Obsah proteinu se dle druhu dosahuje až 68,5 gramů bílkovin v sušině na 100 gramů ve srovnání u masa je to 16,8-20,6 g. Cvrček má v průměru 60 % proteinu v sušině a červík (potemník moučný) kolem 50 %. Kvalita proteinu je navíc daleko lepší než u rostlinných alternativ, protože je pro naše tělo stravitelnější. Jedná se komplexní protein, který podporuje nejen růst svalů, ale i další důležité funkce našeho těla, imunitu, spánek i náladu.

Odkud hmyz v našich produktech pochází?

Všechny naše potraviny pochází výhradně z Česka. Stejně tak i hmyz je chován na české farmě.

Je hmyz vhodný pro vegetariány nebo vegany?

Jelikož se stále jedná o živočicha, nemůžeme hmyz označit jako veganskou či vegetariánskou stravu. Hmyz je však mnohem ekologičtější a humánnější způsob získání živin, a to především díky svým nízkým nárokům na chov a prakticky nulovému dopadu na životní prostředí. Ale i z důvodu absence centrální nervové soustavy, kdy při usmrcení necítí bolest a dochází k němu podchlazením, ke kterému by došlo i v přírodě.

Je jedlý hmyz vhodný pro alergiky?

Pro alergiky na oříšky nebo sóju máme dobrou zprávu a věříme, že si pochutnají bez následků. Hmyz však obsahuje velké množství chitinu, který se vyskytuje v korýších. Proto ti, kteří jsou alergičtí na korýše a měkkýše, mohou mít alergickou reakci i na hmyz.

Kde si mohu koupit jedlý hmyz nebo hmyzí produkty?

Naše produkty najdete na našem e-shopu blackfood.cz, a to jak v podobě celých larev, tak i produktů s cvrččí moukou či rozemletými larvami.

Jak mohu svoji objednávky zaplatit?

Platit u nás můžete kartou online, přes ApplePay či na dobírku. 

Jaké druhy dopravy mohu využít?

Balíček vám doručí společnost Zásilkovna, a to buď do jednoho z odběrných míst či boxů, anebo přímo k vám domů.