Cirkulární ekologie a ekonomika v praxi

cirkulární ekologie

Cirkulární ekologie a ekonomika v praxi

Pojem cirkulární ekonomika už jste možná někde zaslechli. To, že úzce souvisí s ekologií, asi také tušíte. Jak moc jsou tyto pojmy propojené, co si pod nimi představit a jaké je vlastně využití cirkulární ekologie a ekonomiky v praxi?

Co je cirkulární ekonomika a ekologie

Cirkulární ekonomika jednoduše znamená udržet zdroje v oběhu. Tedy využít produkt na maximum, ať už se jedná o cokoliv. V souvislosti s ekologií to může znamenat například přeměnu odpadu na nový nebo vedlejší produkt. Tak jako myšlenka cirkulární ekonomiky drží peníze v oběhu, cirkulární ekologie dělá totéž s přírodními zdroji.

Velice jednoduše si to můžeme představit na třídění odpadu a recyklaci. Což je praktikovatelné jak z ekologické, tak ekonomické stránky. Z použitého produktu, který se stává odpadem, můžeme vytvořit něco nového a opakovaně to využít. Šetříme tak nejen zdroje, ale také životní prostředí, protože místo, aby se odpadky kupily na skládkách, vrací se k nám v přeměněné podobě.

Třídění odpadu

Další způsob udržitelnosti je také zpomalení toku zdrojů, což znamená uzpůsobit výrobu tak, aby produkt déle vydržel, aby byla možnost nahradit díly, přidat moduly či vylepšení apod.

Cirkulární ekonomika a ekologie v současnosti

V dnešním světě máme díky internetu a aplikacím efektivnější procesy a jsme schopní udržitelnost lépe praktikovat a nabízet. Například Airbnb pomáhá využívat byty a domy, které by jinak zbytečně zůstaly neobývané, nebo Uber či Liftago nabízí sdílenou jízdu. Právě sdílení, je dalším způsobem cirkulární ekonomiky. Třeba aplikace Nesnězeno nabízí zlevněné jídlo, které by se vyhodilo, i když je ještě bezpečné ke konzumaci. Omezuje tak plýtvání jídlem, což je v dnešní společnosti opravdový problém.

Plýtvání potravinami

Myšlenka udržitelnosti se dere zpátky do naší společnosti právě z důvodu ekologie. Lidé si více uvědomují problémy jako je fast fashion a začínají využívat aplikací a sociálních sítí k prodeji i koupi použitého oblečení, ale i dalšího zboží.

Second hand - udržitelná móda

Cirkulární ekologie na hmyzích farmách

V našem oboru je udržitelnost a právě cirkulární ekologie velkým pojmem, protože na hmyzí farmě existuje hned několik příležitostí k jejich využití. Náš hmyz se živí zeleninou a ovocem, které by zaměstanci supermarketu vyhodili do odpadu. Naše larvy si na něm pochutnají, dostanou do sebe potřebné živiny a zároveň tak přemění odpadky na zdroj proteinu.

Z odepsaného ovoce a zeleniny získávají také vodu, kterou už proto nemusíme doplňovat a už tak malá spotřeba vody pro chov, se tím ještě sníží.

Dalším příkladem cirkulární ekologie je hmyzí trus, kterému se odborně říká frass. A právě frass je naším vedlejším produktem. Jedná se o organické prémiové hnojivo, které má využití jak pro pokojové rostliny, tak pro zemědělství. Toto hnojivo je pro své vlastnosti velice oblíbené, protože má zároveň repelentní účinek, což znamená, že chrání vaše rostliny před několika druhy škůdců.

Další reálné příklady související s udržitelností při zařazení hmyzích potravin do našeho jídelníčku se dočtete v našem článku o zvyšující se spotřebě masa, o drancování oceánů nebo v článku Proč jíst hmyz.