Chov hmyzu na našich farmách a jeho výhody

hmyzí farma

Chov hmyzu na našich farmách a jeho výhody

Hmyz řadíme mezi hospodářská zvířata a jeho chov probíhá za přísných hygienických a bezpečnostních předpisů podle ministerstva zemědělství. Přestože hmyz patří do kategorie zvířat, jako například krávy nebo prasata, jeho chov je mnohem udržitelnější, šetrnější pro naši planetu a je také mnohem etičtější. Pojďme se podívat, jak vlastně takový chov hmyzu vypadá.

Není chov jako chov

Je důležité si říct, že hmyz chovaný pro lidskou spotřebu splňuje jiné standardy než hmyz chovaný jako krmivo. Nemusíte se tedy obávat, že se k vám dostane stejný hmyz, který přijde například do psích granulí. Všechny naše larvy vyrůstají v čistém a pěstěném prostředí a na vašem talíři tak končí prémiový produkt.

Mezi chovem krav, prasat nebo drůbeže a chovem hmyzu existuje také spousta významných rozdílů, které mohou ovlivnit nejen naši planetu, ale také částečně vyřešit otázku etiky v konzumaci živočišných výrobků. Někteří vegetariáni a vegani proto mohou shledat hmyz jako příhodnou zlatou střední cestu mezi masem a rostlinnou stravou.

Život hmyzu na farmě

Spousta lidí si pod pojmem chov představí jednu krávu vedle druhé, které jsou ověšené elektrickými přístroji na dojení. Nebo se mu vybaví slepice ve výběhu tak malém, že si vzájemně odírají peří a uměle se jim vyvolává cyklus, aby nesly dostatek vajec. Asi si nemusíme vyprávět o tom, že se to bez chemikálií a podpůrných látek neobejde.

chov slepic

Hmyz na naší farmě žije ve výživném substrátu, který by pro něj v přírodě byl výhrou v loterii. Používáme konkrétně substrát z otrub, které mohou larvy rovnou konzumovat. Různá vývojová stádia se u nás „zabydlela“ v rozdílných bednách, které jsou dostatečně prostorné a díky jejich rozdělení je můžeme uzpůsobit přesně dané vývojové fázi našeho hmyzu.

Žádné pesticidy, chemikálie ani léčiva

Hmyz musí být pravidelně kontrolovaný po zdravotní a fyziologické stránce. V případě, že se objeví nemocný hmyz, musí být odstraněn, protože neexistují žádné legální léky, které by se daly chovnému hmyzu podávat. Obydlí hmyzu pravidelně desinfikujeme a čistíme, aby kolem sebe měl jen pohodlné podloží a potřebné živiny. Zároveň je třeba dbát na správnou teplotu pro zdravý a přiměřený růst.

Čím hmyz krmíme

Zatímco běžná hospodářská zvířata spotřebují tolik krmiva, že se z toho stal ekologický problém, náš hmyz dostává ovoce a zeleninu, která by jinak skončila na skládce nebo ve spalovnách. Pomáháme tak zamezit plýtvání a odebíráme tyto potraviny ze supermarketu, který by je jinak vyhodil. Hmyz pak z ovoce a zeleniny získává nejen živiny, ale také potřebnou vodu. Dále občas přidáváme ječmen, mláto nebo pivovarské kvasnice, aby výživa byla bohatá a kompletní.

ovoce a zelenina

Zpracování hmyzu

Častou otázkou bývá, jak se hmyz vlastně zpracovává a proč je usmrcení hmyzu etičtější než klasická jatka. V první řadě většina hmyzu nemá vyvinutou nervovou soustavu, takže necítí bolest. Na rozdíl od střílení, utínání hlav a dalších ne úplně milosrdných způsobů zabíjení chovných zvířat, se hmyz usmrcuje teplotní změnou, což je pro něj přirozené. Na základě podchlazení totiž hmyz v přírodě upadá do hibernace a následně umírá.

Proč si nemůžu hmyz nasbírat v přírodě

Sběr hmyzu z volné přírody na vlastní pěst určitě nedoporučíme. Je to především z toho důvodu, že většina hmyzu je kontaminována různými chemikáliemi a pesticidy, kterých je na polích i zahradách opravdu spousta. Nikdy nevíte, s čím daný hmyz přišel do kontaktu, jestli se nedostal k nějaké nákaze apod.

chemické postřiky úrody

U hmyzu z farmy máte jistotu, že konzumujete opravdu čistý, prověřený a opečovaný produkt, který je krmený pouze nezávadnou rostlinnou stravou. Na hmyzích farmách není povoleno krmení živočišnou potravou, což může být dobrá zpráva pro vegetariány nebo vegany uvažující o této alternativě.

Vedlejší produkt chovu hmyzu - frass

Možná už jste někde zaslechli pojem frass, nebo také prémiové hmyzí hnojivo. Během chovu totiž přes síto oddělujeme to, co hmyz vyloučí a čemu se právě odborně říká frass. Jedná se o čím dál oblíbenější organické hnojivo, které má repelentní účinky, tedy chrání rostliny proti škůdcům.

Pár zajímavých faktů na závěr

Hmyz má minimální spotřebu vody, dokonce 2 000× menší než kráva. Z jedné čajové lžičky larvích vajíček získáme až 100 kg proteinu. Oproti dobytku vzniká při chovu hmyzu až 100x méně skleníkových plynů. Zhruba třetina masa se kvůli náročnosti na čerstvost a logistiku vyhodí do odpadu. Hmyz je naopak velmi snadný na udržení čerstvosti při převozu z důvodu vysušení.

plýtvání jídlem

Díky krmení zbytky a ovocem či zeleninou, které by už člověk nespotřeboval, pomáhá hmyz proměnit produkt, který by jinak skončil v odpadu, na výživu bohatou na protein a u toho vzniká vedlejší produkt, organické hnojivo. Přispívá tedy svým způsobem i k úrodnosti půdy. Pokud vás zajímá více o jedlém hmyzu a produktech z něj, přečtěte si náš článek Proč jíst hmyz.