Co je to chitin a jak působí na naše tělo

jidlo

Co je to chitin a jak působí na naše tělo

Mnoho lidí se domnívá, že je chitin pro naše tělo jedovatý, že ho neumíme zpracovat a dokonce, že způsobuje různé nemoci včetně rakoviny. To vše jsou jen poplašné fámy, které zbytečně vyvolávají paniku. Rádi bychom tento mýtus jednou provždy vyvrátili a vysvětlili, co vlastně chitin je a jak na naše tělo ve skutečnosti působí.

Kdyby byl chitin jedovatý, zhruba 80 % populace se otráví

Chitin je ve skutečnosti vláknina nebo také polysacharid, který se skládá z molekul N-acetyl-D-glukosaminu. Spolu se známější celulózou je nejrozšířenějším polysacharidem světa, což se dočtete i v odborných studiích. Nejedná se tedy o nic jedovatého, ani neslučitelného s naším organismem. Naopak našemu tělu velice prospívá. Důkazem je, že alespoň občasně jí hmyz zhruba 80 % populace. Chitin se navíc nachází i v krevetách, které jsou velmi vyhledávanou pochoutkou.

krevety

Proč je pro nás chitin prospěšný

Chitin prokazatelně, na základě vědeckých studií, působí pro naše tělo jako antioxidant. V našich střevech navíc pomáhá proti mikrobům a působí protizánětlivě. Studie z roku 2018 dokonce prokázala pozitivní účinky chitinu proti rakovině.

Tyto studie také dokazují, že pokud budete jíst alespoň 25 g cvrččího prášku denně, zvýší ve ve vašich střevech množství probiotických bakterií a dojde tak k omezení vzniku různých chorob jako jsou střevní záněty, revmatická artritida nebo i roztroušená skleroza. Bakterie v našich střevech přeměňují chitin na krátké mastné kyseliny, což jsou právě konečné produkty fermentace vlákniny. Ty slouží jako zdroj energie pro buňky v tlustém střevě.

Název potravinového doplňku Chitosan, známého jako lapač tuků, není žádnou náhodou. Chitin je jeho základem a Chitosan na sebe kromě tuků váže žlučové kyseliny, vznikající v játrech přeměnou cholesterolu. Přispívá tedy k udržení zdravé hladiny cholesterolu v krvi.

Nepleťme si chitin s chininem

To jedno malé písmenko někdy dokáže nadělat pořádnou paseku. Je to jako tráva a kráva, noc nebo nos, mol nebo mor. Jedno písmeno a význam slova je úplně někde jinde. Stejně tak to je i s chitinem a chininem.

Chi-N-in je hořká sloučenina pocházející z kůry stromu, která vznikla původně za účelem léčby malárie, nevolností, křečových žil a dalších neduhů. Zatímco chi-T-in je vláknina zdraví prospěšná, kterou při větším množství, než je potřeba, tělo prostě vyloučí, chinin při větším dávkování může způsobit mdloby, poruchy vidění, křeče a při předávkování dokonce i smrt.

Pro těhotné ženy nebo děti je chinin příliš silný a jeho konzumace se jim nedoporučuje vůbec. Proto například tonic, který je pro obsah chininu známý, pro ně není vhodný. Dospělý člověk se však nemusí bát dopřát si oblíbený drink Gin&Tonic, protože pro obsah chininu v potravinách existují přísné předpisy.

gin tonic

Jak ale z textu jasně vyplývá, chitin a chinin mají pramálo společného a je třeba je rozlišovat.

Alergie na chitin

Pádný argument, proč chitin vynechat, mají alergici na korýše. Chitin najdeme například i v oblíbených krevetách, krabech a dalších korýších. Pokud tedy patříte mezi jedince s intolerancí na korýše, můžeme se bavit o zdravotním riziku.

Další prospěšné látky v hmyzu

Kromě chitinu obsahuje hmyz velké množství komplexního proteinu. Některé druhy hmyzu mají až 60 g proteinu na 100 g váhy. Pro porovnání hovězí maso má ve 100 g zhruba 26 g proteinu. Kompletní složení aminokyselin navíc přispívá nejen k růstu svalů, dlouhotrvajícímu pocitu nasycení, ale i ke správnému fungování našeho těla jako je kvalitní spánek, dobrá imunita, nebo také psychické rozpoložení, které přímo ovlivňuje serotonin.

protein drink

Hmyz je bohatý také na vitamíny, minerály a nasycené mastné kyseliny Omega 3 a 6.
Další výhody a důvody, proč je tato potravina označována za superpotravinu budoucnosti, najdete v našem článku Proč jíst hmyz.