Proč zvolit komplexní protein

Komplexní hmyzí protein

Proč zvolit komplexní protein

Slovo protein se ve zdravé stravě a životním stylu skloňuje čím dál víc. Mnozí výrobci potravin ale používají tuto důležitou složku jako marketingový tahák a často přes velký nápis XY % proteinu nevidíme kvalitu, stravitelnost nebo dokonce skutečné množství proteinu na 100 g potraviny. Na co se ohledně výběru proteinu a proteinových dobrot zaměřit a co znamená pojem komplexní protein?

Proč je protein ve stravě důležitý

Jídlo bohaté na protein nám dodává delší pocit sytosti, pomáhá svalům k rychlejšímu zotavení a jejich růstu. Jako přídavek do sladkých jídel nebo koktejlů má navíc skvělou vlastnost, kterou je přirozená sladkost bez použití cukrů a sladidel. Ne všechny proteiny jsou však pro lidské tělo stejné a je velký rozdíl v tom, jak tuto složku dokážeme vstřebat a strávit. To úzce souvisí s pojmy komplexní a nekomplexní protein.

proteinový nápoj

Co je vlastně komplexní / kompletní protein?

Protein se skládá z 20 druhů aminokyselin, které jsou vzájemně propojené a naše tělo již v základu obsahuje 11 z nich. Jistě už jste zaslechli spojení esenciální aminokyseliny, kterých je celkem 9. Zdá se to jako hodně čísel a vědy? Nebojte se, je to vlastně velice jednoduché. Potravina buď obsahuje, anebo neobsahuje všech 9 těchto podstatných esenciálních aminokyselin. Pokud tam všech 9 najdeme, jedná se o komplexní protein.

Nekompletní obsah esenciálních aminokyselin mají například semínka a oříšky, celozrnné potraviny jako rýže nebo pečivo, zelenina a různé druhy luštěnin.

protein v oříškách není komplexní

Kompletně tuto sestavu a tedy komplexní protein obsahují ryby, drůbež, vejce, mléčné výrobky, hovězí a vepřové maso nebo sója, či poslední dobou populární boby edamame. No a v neposlední řadě hmyz, který nejen, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, ale také je skvělým řešením pro ekologii. O tom se více dočtete v našem článku Proč jíst hmyz.

Proč jíst kompletní protein

Tato forma proteinu je jednoduše stravitelnější a rychleji vstřebatelná. Některé ze zmíněných složek v komplexním proteinu jsou klíčové pro náš imunitní systém, jiné zajišťují regeneraci svalů, další zase jejich růst. Jedna z důležitých aminokyselin vytváří serotonin, který ovlivňuje naše chutě, náladu nebo spánek. Ve zkratce… Správná a kompletní kombinace esenciálních aminokyselin zajišťuje, aby naše tělo správně fungovalo na denní bázi, a to jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Kompletní protein je dobrý na růst svalů i dobré nálady

Proč omezit nebo vyřadit protein ve formě masa

Je důležité zmínit, že ačkoliv hovězí a vepřové maso obsahuje komplexní protein, je v něm také velké množství tuku. Jeho pravidelné zařazení do stravy je proto rizikem onemocnění srdce nebo rakoviny střev. Z toho důvodu je pro nás hmyzí protein mnohem zdravější.

Nevýhody rostlinného proteinu

Jak už jsme naznačili u příkladů potravin s nekompletním složením podstatných aminokyselin, rostlinné zdroje proteinu je nutné kombinovat v adekvátních poměrech, abyste dosáhli kýženého příjmu pro své tělo. Tady už se dostáváme k trošku náročnější potravinové vědě a v dnešní uspěchané době prostě chceme sáhnout po jedné surovině, která udělá všechnu práci naráz.

Argumentem by mohl být vysoký prospěch vlákniny, ale opak je pravdou, pokud je vlákniny příliš, bílkoviny trávíme pomaleji, což může omezit přísun aminokyselin a nedochází tak k regeneraci svalů ihned po výkonu.

Proč je hmyzí protein považován za budoucnost v superpotravinách

Právě z těchto důvodů je hmyz úžasným kompromisem. Nejen, že je zdrojem komplexního proteinu, obsahuje zdravé množství vlákniny a minimum tuku, ale také je bohatý na minerály, nasycené mastné kyseliny omega 3 a 6 a vitamíny, které často suplementujeme ve formě kapslí. Důležitými aspekty jsou i rostoucí spotřeba masa a s ní spojené problémy a další ekologická témata jako spotřeba vody, zemědělské půdy, znečišťování ovzduší, odlesňování a další, o kterých se dočtete v našem online Magazínu.